Barvy koní

22. ledna 2009 v 14:04 | Eliška |  -zbarvení koní-
Zbarvení koní

Koně mohou mít různou barvu srsti. Barva srsti je důležitá, protože v průběhu let podléhala módním vlivům.

Hnědák: Barva těla je hnědá, hříva a ocas jsou černé, příležitostně se oběví bílé odznaky na hlavě či končetinách. Hnědáci mají černé části těla (hřívu, ocas a spodní část končetin). Jsou různé odstíny hnědáků: hnědák, tmavý hnědák, světlý hnědák a černý hnědák. Tyto barvy jsou dány množstvím světle hnědých nebo tmavohnědých chlupů.


Ryzák: Jsou velice oblíbení. Barva těla je červenohnědá. Hříva a ocas jsou většinou stejná(možná tmavší nebo světlejší než je srst). Nikdy nejsou černé. Mohou mít na hlavě či končetinách bílé odznaky. Máme různé odstíny ryzáku: světlý ryzák, ryzák, tmavý ryzák a černý ryzák. Různé druhy barev jsou dány červenozlatými odstíny chlupů.


Vraník: Srst musí být zcela černá, bez přítomnosti hnědých chlupů. Ocas a hříva jsou také černé. Na hlavě a končetinách se mohou oběvit bílé odznaky.

Černý hnědák: Tělo má barvu směsi černých a hnědých chlupů. Hříva a ocas jsou tmavohnědé. (U nás je řazen jako nejtmavší odstín hnědáka).

Bělouš: Hříbata se většinou rodí černá nebo tmavá. Pak postupně bělí. Kožní pigment je tmavý a srst obsahuje černé a bílé chlupy. Jsou různé odstíny běloušů: bělouši kteří jsou BÍLÝ, šedý tečkovaný bělouš, bělouš s bílou srstí a černými skvrmani, černý bělouš, který má velmi tmavošedou srst, a grošovaný bělouš, který má tmavé kroužky-goše na šedé srsti. Bělouši se více válejí v bahně než normální koně, protože se chtejí zamaskovat.
Žluták-Isabela (Palomino): Má zlatou srst. Hříva a ocas jsou světlejší. Tito koně mohou mít bílé odznaky na končetinách a na hlavě.

Strakoš: Srst má velké nepravidelné plochy bílé nebo kterékoli jiné barvy kromě černé. Kožní pigment je růžový pod bílými plochami a tmavý pod tmavými plochami. Hříva a osac jsou vždy dvoubarevné a hříva má stejné zbarvení jako na krku.

Plavák: Kůže je tmavá, srst béžová. Koně mají černé části končetin. Černé žíně a černou linii na hřbetě.- tvz. úhoří pruh. Jejich odstíny jsou různé.


Albín: Kožní pigment není, kůže je růžová. Barva srsti je bledě smatanová a hříva a ocas mají také bledě smatanovou barvu.


čerpané informace: kniha-Encyklopedie koně a hříbata

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama